Cooking 101
2
Comparing Unit Prices
What are Unit Prices?
Some stores show UNIT PRICES. This is the cost per ounce, pound,
quart, etc. You can find this on the shelf edge under the product and
next to the total price. Use the unit price to compare brands to get
the best bargain.
This is what it looks like:
Let's walk through an example:
Question: In the example below, what is the best bargain, the Name
Brand or the Store Brand product?
Answer: The Name Brand. All you have to do is look at the unit price
(price on top left).You pay $0.16 per oz for the name brand and $0.20
per oz. on the store brand.
Therefore, the name brand is a better deal in this example, since it is
$0.04 less!
Unit
Price