flash service

Cooking%20101%20-%20Essential%20Basics

Issue link: https://read.uberflip.com/i/1146340

Contents of this Issue

Navigation

Page 4 of 47

Cooking 101 2 Comparing Unit Prices What are Unit Prices? Some stores show UNIT PRICES. This is the cost per ounce, pound, quart, etc. You can find this on the shelf edge under the product and next to the total price. Use the unit price to compare brands to get the best bargain. This is what it looks like: Let's walk through an example: Question: In the example below, what is the best bargain, the Name Brand or the Store Brand product? Answer: The Name Brand. All you have to do is look at the unit price (price on top left).You pay $0.16 per oz for the name brand and $0.20 per oz. on the store brand. Therefore, the name brand is a better deal in this example, since it is $0.04 less! Unit Price

Articles in this issue

Archives of this issue

view archives of flash service - Cooking%20101%20-%20Essential%20Basics